10. międzynarodowa konferencja naukowa "Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni"

Data wydarzenia:

18 Wrz, 2025

Miejsce:

Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia

10. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Ochrona i konserwacja zabytkowych zespołów modernistycznych”

W dniach 18-20 września 2025 r. odbędzie się 10. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Tematem jubileuszowej konferencji będzie „Ochrona i konserwacja zabytkowych zespołów modernistycznych”.

Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem konferencji jest Miasto Gdynia, a współorganizatorem Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.


O KONFERENCJI

Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” odbywają się w Gdyni od 2007 r. Są to najpopularniejsze w kraju, cykliczne wydarzenia o tej tematyce. Gdynia na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, stała się także poza Polską rozpoznawalna jako symbol modernizmu i jest obecnie najważniejszym ośrodkiem badań i wymiany myśli na temat architektury modernistycznej.

Tematyka najbliższej konferencji koncentrować będzie się na zagadnieniach związanych z ochroną, konserwacją i zarządzaniem zabytkowymi zespołami modernistycznymi, a jednym z jej głównych celów jest propagowanie wiedzy o gdyńskim zespole miejskim. Modernistyczne Śródmieście Gdyni po wpisaniu w 2007 r. do rejestru zabytków, już w 2015 r. zostało ustanowione Pomnikiem Historii przez Prezydenta RP, a więc zaliczono je do grona najważniejszych zabytków w kraju. Natomiast w 2023 r. Modernistyczne Śródmieście Gdyni zostało wytypowane i zgłoszone jako jedyny kandydat Polski do wpisu na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przypomnieć, że na tej elitarnej liście jest tylko 17 wpisów z Polski.

Program konferencji przygotowywany jest z myślą nie tylko o ekspertach i naukowcach z Polski i z zagranicy, lecz również o mieszkańcach i przyjezdnych. Obrady mają charakter otwarty i odbywać się będą w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Nad stroną merytoryczną czuwać będzie Komitet Naukowy, do którego organizator zaprosił wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy.

Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Wojewoda Pomorski. Ponadto patronat naukowy nad wydarzeniem sprawuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS, DOCOMOMO International oraz Europa Nostra.

Konferencja wpisuje się w program tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

KOMITET NAUKOWY

Prof. PhD Alexander Bouryak, State Biotechnological University in Kharkiv / Uniwersytet Łódzki, Sekretarz Generalny Docomomo Ukraina, Charków, Ukraina
Prof. Adalberto del Bo, Politecnico di Milano, Mediolan, Włochy
Prof. Edward Denison, The Bartlett School of Architecture, University College London, Londyn, Wielka Brytania
Prof. Marija Drėmaitė, PhD, Faculty of History, Vilnius University, Wilno, Litwa
Dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, prof. PG, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej / Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni, Polska
Prof. dr hab. Jacek Purchla, Wiceprezes Europa Nostra /  Międzynarodowe Centrum Kultury, Polska
Prof. Dr. Ing. Uta Pottgiesser, Delft University of Technology / Przewodnicząca Docomomo International, Holandia
Prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Polska
Prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, Polska
Prof. dr hab. inż. Bogusław Szmygin, Prezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS / Politechnika Lubelska, Polska
Prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Polska
Prof. Ing. Arch. Petr Vorlik, PhD, Faculty of Architecture Czech Technical University, Praga, Czech


TERMINY

1 lutego – 31 marca 2025 r.

przyjmowanie zgłoszeń tematów referatów wraz ze streszczeniami

do 31 maja 2025 r.

powiadomienie o zakwalifikowaniu referatów

1 czerwca – 31 sierpnia 2025 r.

przyjmowanie zgłoszeń słuchaczy

18 –  20 września 2025 r.

konferencja
 

INFORMACJA NA TEMAT ZGŁOSZEŃ REFERATÓW

Zgłaszane wystąpienia powinny dotyczyć ważnych zagadnień, uzupełniających dotychczasowy stan wiedzy związany z ochroną, konserwacją i zarządzaniem zabytkowymi zespołami modernistycznymi. Zgłoszone referaty powinny prezentować aktualne wyniki badań lub prowadzonych działań, które nie były dotąd szerzej omawiane i publikowane. Pożądane są też nowe i ważne tematy związane bezpośrednio lub pośrednio z modernistycznymi zespołami architektonicznymi Gdyni, ze szczególnym naciskiem na układ urbanistyczny śródmieścia.

Autorzy powinni mieć udokumentowany dorobek (naukowy, konserwatorski, itp.) związany z podejmowaną tematyką. Osoby zainteresowane wystąpieniem z własnym referatem powinny przesłać streszczenie referatu w języku polskim i angielskim wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową w terminie do 31 marca 2025 r. (objętość streszczenia od 400 do 800 słów). Ponadto należy załączyć notkę biograficzną oraz spis ważniejszych publikacji lub dokonań zawodowych. Wybór referatów na konferencję zostanie dokonany przez członków Komitetu Naukowego. Decyzja Komitetu Naukowego o przyjęciu referatu do wygłoszenia w czasie sesji zostanie przekazana zgłaszającemu zgodnie z harmonogramem za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wybrani przez Komitet Naukowy prelegenci w terminie do 31 sierpnia 2025 r. będą zobowiązani przesłać wersję tekstową planowanego referatu a bezpośrednio przed konferencją dostarczyć dwujęzyczną prezentację wystąpienia (czas wystąpienia: 20 minut).

Artykuły będące dorobkiem poprzednich konferencji ukazały się w książkach wydanych przez Urząd Miasta Gdyni, a ich treść dostępna jest na stronie internetowej.
 

INFORMACJA DLA SŁUCHACZY

Ze względów organizacyjnych, słuchacze proszeni są o przesłanie zgłoszenia udziału w konferencji. Zapisy i formularze zgłoszeniowe będą dostępne w terminie 1 czerwca - 31 sierpnia 2025 r. Po tym terminie zgłoszenie będzie nadal możliwe, jednak słuchacze nie otrzymają materiałów konferencyjnych.
 

KOMITET ORGANIZACYJNY

Oktawia Gorzeńska, Wiceprezydent Miasta Gdyni
Robert Hirsch, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni
Joanna Leman, Kierownik Referatu Współpracy z Zagranicą, Urząd Miasta Gdyni
Celina Łozowska, Kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Urząd Miasta Gdyni

kwiecień 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30