Spotkania z architekturą //Jože Plečnik // Adolf Szyszko-Bohusz // Juliusz Żórawski / 28.03.2025

Data wydarzenia:

28 Mar, 2025

Miejsce:

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2

Prelegenci: Grzegorz Rytel i Dariusz Błaszczyk

  • kooordynacja Gdyński Szlak Modernizmu

Serdecznie zapraszamy na specjalną edycję wydarzenia w cyklu SPOTKANIA z architekturą. Nasi goście architektury - Grzegorz Rytel i Dariusz Błaszczyk - uznani badacze historii sztuki i architektury przeniosą nas w przestrzeni i czasie do królewskich miast Krakowa, Pragi i Warszawy I poł. XX wieku - okresu rozkwitu różnorodnych nurtów i idei nowoczesnej architektury.  

Bohaterami ich prelekcji będą twórcy o wyrazistych osobowościach, czołowi architekci, budowniczowie i mentorzy tamtych czasów: Jože Plečnik (Lubljana, Praga), Adolf Szyszko-Bohusz (Kraków, Warszawa) i Juliusz Żórawski (Warszawa). 

Spotkania z architekturą - Archi Prelekcje | 28 marca 2025

Działania projektowe Jože Plečnika, Adolfa Szyszko-Bohusza i Juliusza Żórawskiego. 

  • Miejsce: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego  pl. Grunwaldzki 2, Gdynia  
  • Wstęp WOLNY

I prelekcja:
prelegent >> dr hab. GRZEGORZ RYTEL 
prelekcja pt.: OBECNE - NIEWIDOCZNE. 
Działania projektowe Jože Plečnika na Hradczanach i Adolfa Szyszko-Bohusza na Wawelu. 

Po utworzeniu niepodległej Czechosłowacji i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku rezydencje królewskie w Pradze i w Krakowie nabrały szczególnego znaczenia, co wiązało się z podjęciem działań mających przywrócić im dawny blask. Pracami konserwatorskimi i budowlanymi na królewskich wzgórzach kierowali: Jože Plečnik na Hradczanach i Adolf Szyszko-Bohusz na Wawelu. Różnej skali interwencje przeprowadzone w obu zamkach stały się nieodłącznym elementem architektonicznego obrazu miejsca.

O tym, jak harmonijnie wpisały się w kontekst świadczy fakt, że pozostają zazwyczaj „niewidoczne” dla turystów odwiedzających te istotne dla obu narodów miejsca. 

 

II prelekcja
prelegent >> DARIUSZ BŁASZCZYK
prelekcja pt.  OSTATNI TAKI KONKURS
nieznane projekty konkursowe zespołu 
Adolf Szyszko-Bohusz / Juliusz Żórawski 
na gmach NBP w Warszawie (1948)

W styczniu 1948 roku rozstrzygnięto prestiżowy konkurs architektoniczny na projekt gmachu NBP przy placu Napoleona w Warszawie, któremu został poświęcony cały numer czasopisma “ARCHITEKTURA”. Udział w konkursie wzięli czołowi architekci moderniści okresu międzywojnia (oczywiście z tych, którzy przeżyli i nie wyemigrowali z komunistycznej Polski), m.in Bohdan Pniewski, Marek Leykam, Bohdan Lachert, Helena i Szymon Syrkusowie, Edgar Norwerth, Bolesław Szmidt i Leonard Tomaszewski, Anatolia i Roman Piotrowscy, Hipolit Rutkowski, Arseniusz Romanowicz & Piotr Szymaniak oraz… zaskakujący zespół projektowy z Krakowa, Adolf Szyszko-Bohusz i Juliusz Żórawski (którym złamano karierę w powojennej Polsce z powodów politycznych). Pod pretekstem prezentacji plonu tego konkursu (ze szczególnym uwzględnieniem nieznanych projektów Szyszko-Bohusza i Żórawskiego, zachowanych w Archiwum Państwowym w Krakowie) chciałbym opowiedzieć o kontynuacji nurtów architektury modernistycznej końca lat 30. w drugiej połowie lat 40., a także nieco o sytuacji architektów w pierwszych burzliwych latach powojennych (w tym o środowiskowym podziale uczelni architektonicznych na “komunistyczną” stolicę i “reakcyjny” Kraków). 

kwiecień 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30